2 Mayıs 2016 Pazartesi

Uzun Kimono-Elbise / Floorlength Kimono-Dress + Yeniden Değerlendirme / Refashion


Herkese Merhaba!

Keşke bu çalışmayı iftiharla sunabilseydim, ancak ne yazık ki pek istediğim gibi sonuçlanmadı.
Tarihi salı pazarından (cuma günü gerçekleşen) aldığım bu şifon kumaşın desenini etek ve elbise için fazla buldum, daha doğrusu bana hitap etmiyordu. Sonra aklıma kimono yapmak geldi, nitekim ne zamandır dikmek istediğim bir şeydi. Ve böylece kalıp çıkardım.

--

Hey Everyone!
I wish I could be more prideful in the project I completed, but it didn't go as well as it was planned. This chiffon fabric I bought from the open market had prints I found too much for dresses or skirts, so I decided to make a kimono and drafted my own pattern.
İnternetten epeyce fikir alsam da, kalıbı kendim çıkardığımı ve kendisinden epey de memnun kaldığımı belirtmek isterim : )
--
Even though I gathered lots of ideas online, I'd like to say that I drafted my own pattern and were  quite pleased with it. :)


Kalıp bu, üstündekiler biraz karalanmış da olsa... French curve= riga cetveli

This is the pattern, even though it's full of scrabbles...

Şifon kesmek gerçekten zor bir şey.Kolaylaştırmak adına kumaşın hem altına, hem üstüne kağıt sermek işe yarıyor, kumaşı stabilize ediyor.

--

Cutting chiffon is hard. To make it easier, you can put paper both underneath and on top of the fabric, it stabilizes the fabric.


Dikişleri çektim (binlerce iğne ile), fakat arka parçayı birleştirip üstüme giydiğimde fark ettim, gerçekten arkası önünden çok farklı ve defolu duruyor. Yani dışarıda giymek isteyeceğim birşey değildi ne yazık ki. O şekilde moralim bozulunca ucuna o fırfırı yapmadım, kolu olduğu gibi bıraktım.

--
I sewed the edges, (with tons of pins), but when I attached the back piece and tried it on I realized, the back piece looks so different than the front piece and it also looks defected. so it's not something I'd wanna wear outside. Since I was bummed, I  didn't add the ruffles to the sleeves.
So, what do you think?Nasıl olmuş?defoyu burada görmek mümkün / you can see the defected part here


elbise şeklinde kullanıldığında / when used as a dress

 


Evet, şimdi yeniden değerlendirme projemize geçelim.
Bu eteği ablam ile internetten almıştık, ancak sonrasında üstteki duruşunu beğenmemiştik. 


Oldukça kaba bir kumaşı olduğundan (scuba benzeri) maxide hoş durmuyordu, ben de boyunu midi yapmaya karar verdim. Fakat o da hoş durmayınca en sonunda kalem etek yaptım.

--
Now, onto the refashioning project. We bought this skirt online with my sister, but didn'T like the fit later. It's made out of this very heavyweight fabric (like scuba fabric?) and it didn't fit the floorlength style, so I decided to make it midi length. Then that didn't work out either, so I made it a pencil skirt.


(O orta dikişi ben de sevmiyorum...)


(I don't like that center seam either...)


Thank you for reading!
Okuduğunuz için çok teşekkürler!

6 yorum :

 1. I really love how the fabric works in the kimono. And I agree: too busy for a dress. I like the length as well. And great job on the refashioning of the skirt. Looks so nice and trendy in midi-length. Love the moto jacket too :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. oh you're too kind! thank you :) I'll try and make another kimono with this pattern, see how that'll work.
   ps: I love my moto jacket :3

   Sil
 2. Durmak yok yola devam.Dikişin gayet iyi.Sakın moral bozma .Sana tavsiyem burda dergileri satın al kullanması çok kolay ayrıca dikişle ilgili bilgilerde yer alıyor içinde.

  Görüşmek üzere :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çook teşekkür ederim :*
   Burda kullanıyorum, hatta bir elbise diktim, bi tane daha dikmek amacındayım. Ama insan bazen pratik şeyler yapmak istiyor tabi :3

   Sil